Pojam skupa
U matematici postoje pojmovikoje ne definiramo, imamo jasan zor što oni jesu i nemamo problema s njihovim prihvaćanjem. Nazivamo ih osnovnim ( temeljnim ) pojmovima. Na primjer, u geometriji su takvi pojmovi točke, prvac i ravnina. Intuitivno su nam jasne i neke osnovne trvdnje o nima i uzimamo kao točne. Te osnovne tvrdnje, koje ne dokazujemo već uzimamo kao unaprijed točne, nazivmo aksiomi. Iz tih osnovnih pojmova i aksioma izvodimo (definiramo) složenije pojmovr i tvrdnje. Složene matematičke tvrdnje nazivamo teoremi. Te tvrdnje moramo dokazati koristeći aksiome i već dokzane tvrdnje.
Osnovni pojam u matematici je i pojam skupa. Skup se u matematici ne definira nego svako ima intuitivnu predodžbu što on jeste, npr:: skup ućenika neke škole, skup knjiga neke knjižnice, skup rješenja jednadžbe \(2x^2+3x-4&, skup omiljenih čokolada itd.
Skupove, po dogovoru, označavamo velikim štampanim slovima: \)A, B, C, \ldot X, Y, \ldot\(;
Intuitivno nam je jasno da se skupovi sastoje od svojih elemenata. Elemente skupova označavamo malim slovima ili brojevima: \)a, b, c, \ldot x,y,z\ldot$;
Jasno nam ke što znači
apripadaskupuSitozapisujemoa∈S,
anepripadaskupuSitozapisujemoa∉S.